Nr. Billede Beskrivelse Vurderingssum
1 Et par stager af bronze H: 27,5 cm. 800
2 Et par stager H: 18,5 cm. samt sukkerstrøer og tre dele bestik, alt af sølvplet. 450
3 Samling glas, Holmegaard, porterglas H: 21 cm. 500
4 Bestik Karina af tretårnet sølv, sølv med stål og sølvplet. Vægt i alt uden stål 652 gram. 2.000
5 Samling bestik mm af sølvplet samt enkelte dele sølv. 500
6 Ubekendt kunstner 20. årh.: Fiskere trækker net op, olie på lærred, signeret med monogram AS, 38x51 cm. 750
7 Comptometer, mekanisk regnemaskine USA sidst 1800 tallet. 800
8 Orange Olympia skrivemaskine. 450
9 Vægur i Jugendstil egetræskasse. Med plakette påskrift: Fra elever i Nykøbing Sj. realskole 1902-1908. Vedlagt brev med navne på elever. 700
10 Royal Copenhagen Blå Blomst kantet, kaffe og teservice af porcelæn. 2.000
11 Royal Copenhagen Blå Blomst kantet middagsservice af porcelæn. Tallerken Dia 22,5 cm. dyb tallerken Dia 21 cm. 2.500
12 Fire vaser af keramik bla. Hjorth, salt og peber af delvis sølv 830S samt et krusifiks. 400
13 Samling frimærker hele verden, mapper med postkort og receptkuverter mm 500
14 Samling serveringsservice af pletsølv. 400
15 Karin Birgitte Lund f. 1946,CD: Komposition, litografi indrammet bag glas, 60x50 cm 500
16 Knud Hansen (1936-1988)CD: Landskabsmotiv, silketryk, signeret, indrammet bag glas, 43x31 cm. 500
17 Svend Engelund (1908-2007)CD: Landskab med marker, oliekridt på papir, indrammet bag glas, signeret -82, 31x37 500
18 Niels Reumert f. 1949,CD: Farve komposition, litografi nr 68/68, signeret 1978, 76x56 cm. 500
19 Chr. Valentinussen (1903-1984)CD: Dreng fisker i åen, olie på lærred, signeret, 52x67 cm. 500
20 Laurits Sørensen (1882-1952)CD: Sejlbåd, olie på lærred, signeret, 30x32 cm. 300
21 K.E.Lundgren CD: Opstilling med blomster i vase, olie på lærred, signeret, 40x30 cm. 300
22 Royal Copenhagen Blå Blomst riflet kaffeservice af porcelæn. 1.500
23 Costa Boda cylinderformet glaslampe med stel af messing H: 34 cm. uden ophæng. 800
24 Bing & Grøndahl figurer 3 stk, vase, lågæske samt en keramik and af Knud Basse. I alt 6 dele 500
25 Dahl Jensen porcelæn, 6 dele. Fad dia: 22,5 cm. 800
26 Tre Royal Copenhagen vaser samt en Bing & Grøndahl H: 17,5 - 26 cm. 750
27 H.A.Kæhler vase af keramik H: 13 cm. (hel og ok) samt en keramik vase dekoreret i relief med blå/brun glasur (rep. afslag)H: 26 cm 700
28 Flinteredskaber best. af økse L:16 cm., to pilespidser og en karaffel af grønt glas dekoreret med tin. 500
29 Ernst Hansen (1892-1968)CD: 8 Indrammede tryk bag glas, 27x28 cm. 400
30 C. Balken 20. årh. CD: Maritimt motiv, olie på lærred, signeret, 21x27 cm. 450
31 Emil C. Ulnitz (1856-1933): Opstilling med roser, malet på plade, signeret, 16x22 cm. 1.200
32 Ubekendt kunstner 20. årh: Landskab, akvarel på papir, utydeligt signeret, 41x40 cm. 300
33 K.E.Lundgreen (1884-1934): Blomster i vase, olie på lærred, signeret, 40x30 cm. 300
34 Niels Hansen Jacobsen (1861-1941): Skål af glaseret keramik, signeret NHJ, H: 7 cm. (Fremstår med små afslag i kant). 2.000
35 Samling bestik med mere af sølvplet. 300
36 Persianer med bælte, str 38 300
37 Persianer med pelskrave og pels ved ærmer, str 38. 500
38 Riflet krukke af keramik med låg af træ og tilhørende ske af tretårnet sølv dia 12 cm. samt fad af bronze dekoreret med dyremotiver i fanen Dia 23 cm. 800
39 Bestik "Eva” fremstillet af frigast ialt 49 dele samt tre dele kaffe/sukker/fløde, pletsølv. Mange dele i original indpakning, aldrig brugt. 1.200
40 Niels Steen Sørensen 20.årh. CD: Acryl på plade, signeret 85, 60x50 cm. 700
41 Niels Steen Sørensen 20. årh. CD: Acryl på plade, signeret 85, 56x50 cm. 700
42 Knud Buus Jensen (1919-2009)CD: Karen-Lise Mynster, Gitte Siem og Finn Arve` fra Orfeus i Underverdenen 1988 på Aalborg Teater, signeret foto af Buus Jensen. Indrammet bag glas 30x 40 cm. 500
43 Håvard Tryti f. 1973: Farve litografi nr. 16-17-18/35, 56x76 cm. 300
44 Eyvind Karup Nielsen (1920-1988)CD: "Ansigt" tryk på papir nr 43/100, signeret 74, tryk måler 35x26 cm. 300
45 Lise Færch (1918-1999)CD: 5 udstillingsplakater 70x50 cm. 300
46 Lise Færch (1918-1999)CD: "Angst", 4 farvelitografier, signeret, nr 32,22,5,49/58, bladstørrelse 70x50 cm 500
47 Lise Færch (1918-1999)CD: "Angst", 4 farvelitografier, signeret, nr 23, 55, 57, 58/58, bladstørrelse 70x50 cm 500
48 Lise Færch (1918-1999)CD: "Angst", 4 farvelitografier, signeret, nr 1,24,2,38/58, bladstørrelse 70x50 cm. 500
49 Lise Færch (1918-1999)CD: "Træet", 4 farvelitografier, signeret, nr 32,42,34,1/58 bladstørrelse 70x50 cm. 500
50 Jens Sørensen f 1945,CD: 8 farvelitografier, signeret, 50x36 cm. 8 litografier, signeret, 50x36 cm. 300
51 10 signerede litografier, medfølg. certifikat, Akademi Krakow, Polen 1995 800
52 Rolex Oyster Perpetual DateJust Dia: 3,5 cm. med original Rolex urlænke af stål, farvet urskive (kan skiftes), certifikat, kvittering samt original æske mm medflg. 20.000
53 Trip Trap bakke af træ 48x32 cm., Pillivuyt paté krukke med låg af porcelæn L: 19,5 cm, 5 krus af Poul Pava samt salatsæt med skaft af palisander L: 29,5 300
54 500 kr. sølv år 2008 med Hendes Majestæt Dronningen og kongeskibet Dannebrog, ucirkuleret i plastikæske. Danske sedler 10 kr, 20 kr og 100 kr pålydende 300 kr. Ialt pålydende DKr 800,00. Samt diverse sedler mm. 1.200
55 A. Michelsen juleske år 1969 "Grønlænder" tegnet af Ib Antoni udført i forgyldt sterling sølv med emalje L: 16 cm., Georg Jensen jubilæumsske USA 200 år 1776 - 1976 af sterling sølv. Sølv 830S barneske med motiv Ole Lukøje. 1.000
56 Chr. den X emblemer af sterling sølv med emalje samt samling gadelygter, tekander fremstillet af gamle kobbermønter. Nål af sølv 830S Karolinelund. 800
57 To vedhæng af rav, stok med håndtag af forsølvet metal, målepinde, bælte af metal og læder mellemøsten. Broche af sølv. 300
58 Plakat Lillebæltsbroen af Aage Rasmussen 51, 98x62 cm. samt politiske plakater. 300
59 Poser fra H.I.Bie Hobro, ophæng til stempler af metal, metalbakke, 3 stk Christel billeder, et Else Hasselriis silhuet, målebæger af glas. 300
60 Et par elektriske salt og peberkværne fra Peugeot. Indstil kværnen til din foretrukne grovhed, med et touch fås doseringen samtidig med det indbyggede LED lys. Virker perfekt. 800
61 Kai Kristiansen f. 1929: Nyreformet skrivebord af nøddetræ, nyreformet plade, front med fire aflåselige skuffer, lille drejelig skuffe inddelt i rum samt skab med jalousilåge og barindretning med spejlglas, bagside med hylder, runde tilspidsede ben med sko af messing. H. 76 cm, B. 138 cm, D. 70 cm. 1960'erne. Fremstillet hos Feldballe møbelfabrik. 3.000
62 Frederik Wilhelm Svendsen (1885-1975)CD: Motiv fra Gammel Strand, olie på lærred, signeret, 65x54 cm. 500
63 Knud Horup (1926-1973)CD: Landskab, olie på lærred, signeret, 60x70 cm. 700
64 Samling mønter hele verden, fortrinsvis DK. 500